Gabinet Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej
       BRZEG ul. Trzech Kotwic 11B
Image1.jpg
Start arrow Oferta arrow Zabiegi 
Zabiegi Drukuj Email
Image Usuwanie zmian skórnych i podskórnych można przeprowadzić różnymi sposobami chirurgicznymi. Najczęściej wybiera się taką metodę, która pozwala na zadowalający efekt kosmetyczny i zbadanie histologiczne usuniętej zmiany.  

  

Usuwanie zmian skórnych

Są to zmiany nowotworowe lub mogące być przyczyną powstania nowotworu oraz takie, które dają dolegliwości bólowe lub grożą powikłaniami ( np.: zakażeniem)

   

Jakiego rodzaju zmiany są wskazaniem do zabiegu?

Do takich zmian należą m. in.:

  • znamiona barwnikowe 
  • zmiany przednowotworowe
  • nowotwory skóry
  • guzy skóry i tkanki podskórnej, które dają dolegliwości bólowe lub grożą powikłaniami ( np.: zakażeniem)
  • guzy o nieokreślonym charakterze (wymagana diagnostyka lub usunięcie)

 


Różne łagodne zmiany skórne i podskórne, będące dla niektórych osób "nieestetyczne", lub kłopotliwe z uwagi na lokalizację. 

 

Usuwać, ale jak?

nożem chirurgicznym

W sytuacjach, gdy konieczne jest wykonanie po zabiegu badania histopatologicznego, oceniającego rodzaj zmian usuniętego materiału (np. oceniającego czy jest to zmiana nowotworowa) .

diatermią ( elektroresekcja )

W sytuacjach, kiedy można odciąć podstawę guza z jednoczesną hemostazą podłoża.

 
krioterapia ,laseroterapia

Stosowane w uzasadnionych przypadkach.  W obu tych sposobach dochodzi do zniszczenia usuwanego materiału biologicznego a co za tym idzie nie można wykonać badania histopatologicznego. Metody rzadziej wykorzystywane w onkologii.

 

 

  Sposób postępowania 

  1. Sposób postępowania ze zmianami skórnymi ocenia chirurg i zaleca metodę jaka powinna być zastosowana do ich usunięcia.

  2. Decyzję o zabiegu i sposobie usunięcia zmiany podejmuje Pacjent. Wymagana jest pisemna zgoda na zabieg i znieczulenie.

  3. Zabiegi  wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Polega na injekcji środka znieczulającego w bezpośrednie sąsiedztwo zmiany skórnej.

  4. Jeżeli zabieg uniemożliwia wykonywanie pracy wydajemy druk o tymczasowej niezdolności do pracy ZLA.

  5. Po około 7 - 10 dniach umawiana jest wizyta kontrolna (bezpłatna) na której ocenia się gojenie rany, usuwa szwy ( jeżeli były zakładane) i wydaje wynik histopatologiczny wraz z jego interpretacją.

 

 


 

Autor : lek.med. Robert Janiszewski      Kontakt
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Specjalista Chirurgii Onkologicznej
 

Informacje zawarte w tutejszym serwisie mają charakter edukacyjny i w żadnym przypadku nie stanowią i nie zastępują wizyty lekarskiej. REGULAMIN 

 

 

 
« poprzedni artykuł